Sberbank CZ a.s.

Sber bank CZ představuje na českém bankovním trhu spíš méně známou a především méně mainstreamovou banku. Do konce února loňského roku byla navíc známá pod názvem VolksBank CZ. Společnost samotná však na českém trhu funguje už od roku 1993. O čtyři roky později získala bankovní licenci ČNB a stala se samostatnou akciovou společností (v dnešní podobě Sberbank CZ a. s.). I přes to, že jde spíš o nenápadnější banku, má Sber bank pobočky ve všech krajských městech. Jejich počet přesahuje dvě desítky a samozřejmostí je také bankomat u každé z jejich poboček. Banka dále nabízí síť firemních center a infoterminálů, které dále rozšiřují její pokrytí. Najdeme je zejména ve větších městech, takže jsou součástí poboček Sberbank Praha, nebo Sberbank Brno. Mimo jiné, Sberbank v roce 2014 spustilo poměrně velkou televizní reklamní kampaň, která je v mezičasech vysílána téměř na všech hlavních českých kanálech. Zcela novou a především moderní pobočku, jejíž otevření proběhlo k termínu 09.09.2014, má Sberbank Olomouc, tato pobočka tak se zařadila mezi desítky stávajících plnohodnotných poboček, které má banka otevřeny po celé České republice.

Ve třetím největším městě ČR je rovněž firemní centrum a jeden bankomat, avšak vzhledem k expanzi banky v České republice předpokládáme, že minimálně samotný počet bankomatů i poboček bude banka rozšiřovat také do měst, kde doposud své bankomaty a pobočky umístěny nemá.

Za zmínění rovněž stojí také fakt, že banka nabízí své specializované služby rovněž i finančním institucím, municipalitám a také neziskovému sektoru. U našich nejbližších sousedů na Slovensku banka také působí a funguje online na doméně Sberbank.sk.

Sberbank.cz

Bankovní společnost Sberbank CZ a.s. má své oficiální stránky pro české zastoupení na adrese www.sberbank.cz. Mimo základní informace a nabídku produktů se zde nachází Sberbank online banking (Sberbank internetové bankovnictví), a také bližší informace pro investory. Kromě bankovních služeb totiž banka nabízí i zprostředkování nákupu akcií, dluhopisů, nebo investice do podílových fondů. K mání jsou i akcie Sberbank. Dotazy ohledně akcií a investování obecně lze vyřizovat skrz telefonní či mailový kontakt, nebo osobní návštěvou některé Sberbank pobočky. Co je však velmi zajímavé ke zmínění, je to, že až do jara letošního roku byla doména www.sberbank.cz zabraná a banka ji tak nemohla pro své účely vůbec používat. Kuriózní situaci měla na svědomí firma Sběr Baňk, které doména patřila. Banka tedy podala stížnost k Rozhodčímu soudu a vše se konečně začalo hýbat. Rozhodčí soud po několika měsíčním řízení rozhodl ve prospěch banky, které doménu přisoudil.

Diskutabilní společnost s názvem Sběr Baňk je naštěstí pouze českou firmou, takže nemusela podobný problém řešit například i Sberbank Slovensko a slovenská doména sberbank.sk byla na rozdíl od té české volná.

Užitečné informace o Sberbank

Sberbank kalkulace půjčky
Sberbanka nabízí své finanční produkty formou eshopu, kde lze sjednat také půjčka online.

Sberbank není původem ruskou bankou, a tudíž se Sberbank Rusko nijak nesouvisí. Česká Sberbanka je spravována společností Sberbank Europe AG se sídlem ve Vídni, která je zároveň jejím jediným akcionářem. Z výše uvedených důvodů se na českou Sberbanku proto nevztahují ani různé ekonomické sankce či postihy, které omezují ruské bankovnictví zpravidla ve spojitosti se státními bankami. Co rovněž stojí za zmínění je to, že v roce 2013 česká Sberbanka získala prestižní titul s názvem "Klientsky nejpřívětivější banka".

Kód banky Sperbank je 6800 a její SWIFT kód (BIC kód) má tvar VBOECZ2X. Jeho znění je pozůstatkem po minulém názvu Volksbank, na jejíž jméno byl původní kód vydán. SWIFT kód končí písmenem X, za které je v praxi dosazováno písmeno příslušné pobočky na území ČR. Pokud jako klient hledáte svůj IBAN kód, aby vám mohla přijít na účet platba ze zahraničí, měl by být součástí Sberbank online banking, kde jsou mimo jiné všechny základní údaje o vašem účtu u Sber bank. Udávané kódy platí pouze pro českou banku a nejsou jakkoliv použitelné například pro Sberbank Slovensko. V další části se podíváme na produkty Sberbank a budeme se zajímati i o to, jaké má Sberbank recenze a hodnocení ze strany svých klientů.

Zákaznické služby Sberbank

Sberbank internet banking
Sberbank online banking je dostupný na internetové adrese www.ob.sberbankcz.cz

Sberbank sice nepatří mezi největší a nejznámější banky na českém trhu, ale rozsah její nabídky je z pohledu finančních produktů téměř kompletní. Standardní běžný účet neposkytuje možnost vedení zdarma. Banka však nabízí ještě tzv. FÉR konto, kde se poplatky vztahují zejména na odchozí platby z účtu, avšak vedení účtu a základní úkony jsou zdarma. Účet je navíc možné vést zdarma kromě korun i v eurech, dolarech, nebo rublech. Další na řadě je spořící účet Sberbank. Ten se chlubí jedním z nejvyšších zhodnocení na trhu, což je pravda a řada klientů to jistě uvítá jako příjemný bonus. U některých hypoték jsou však úroky lehce nad průměrem, i když se Sberbank přirozeně snaží, usměrňovat své sazby tak, aby byly minimálně na stejné úrovni, jako ty u konkurence.

Zajímavým a málo vídaným produktem je jistotní účet, nabízený v rámci účtů pro právnické a fyzické osoby. V bankovních diskuzích se často řeší i tzv. FÉR Sberbank konsolidace půjček, která nabízí sloučení úvěrů až do výše 1 milionu Kč zdarma.

Názory a Sberbank recenze

Sberbank mapa poboček
Náhled na mapu s označením aktuálních poboček, bankomatů a firemních center Sberbanky.

Co říkají o Sberbank diskuze jejich klientů? Chronickým problémem je bohužel to, že pojem Sberbank je na českém trhu relativně nový. Zejména Sberbank půjčka má problém prorazit a najít u klientů dostatečnou důvěru. K nedůvěřivosti přitom není důvod, neboť za českou odnoží Sberbank stojí silná mateřská společnost. Dalším pozitivem je bohaté portfolio investičních produktů. I když lze o řadu produktů banky zažádat skrz Sberbank internet banking, řada nejen stávajících, ale i potenciálních klientů mnohdy jako jedno z hlavních negativ uvádí nedostatečný počet poboček i vlastních bankomatů Sberbank.

Pozitivem, i když dnes už pomalu a jistě standardem, je aktivita banky na sociálních sítích, zejména Facebooku, kde je možné ptát se banky na akutní problémy, nebo drobné nesrovnalosti. Odpověď banka zpravidla dodá do 24 hodin (při dotazu dopoledne/odpoledne už do několika hodin). Negativní názory se kromě několika neoblíbených poplatků točí především okolo neschválených úvěrů, které by však neprošly ani jinde.

Shrnutí

Sberbank sice nemusí být bankou, která dokáže vyhovět každému klientovi, ať už nabídkou služeb, jejich specifikací, nebo dostupností poboček či bankomatů. Pokud se však nacházíte ve větším městě ČR, je Sberbank rozhodně jednou z potenciálních voleb. Hlavní sídlo banky je v Praze v ulici Na Pankráci 129. V hlavním městě je navíc ještě 6 dalších poboček. Pěti pobočkami se chlubí i Brno. V těchto městech má Sberbank dostupnost srovnatelnou s konkurencí. V některých menších městech je však zatím odkázána pouze na toleranci svých klientů, kterým zkrátka horší dostupnost nesmí až tolik vadit.

Založení účtu je však možné i online, což už je dnes taktéž relativně žádanou službou. Skrz Sberbank internetové bankovnictví a online komunikaci pak lze využívat řadu produktů banky přímo, nebo si o ně zažádat. Vše tedy více méně stojí na tom, jak moc potřebujete mít kamennou pobočku banky na dosah ruky a jak často vybíráte hotovost z bankomatu. Veškeré dotazy lze směřovat na mail@sberbank.cz, nebo infolinku 800 133 444.