Jak si v ČR vybrat banku?

Výběr banky je jako výběr partnera – chcete, aby vám vyhovovala, sdílela vaše hodnoty a byla tu pro vás v dobrém i zlém. S trochou snahy a chytrým přístupem si tu pravou pro vás najdete.

1. Zjistěte, co od banky očekáváte.

Než se vrhnete do srovnávačů, ujasněte si, co od banky potřebujete. Jste spíše online typ, nebo dáváte přednost osobnímu přístupu? Potřebujete širokou síť poboček a bankomatů, nebo vám stačí internetové bankovnictví? Budete využívat běžný účet, spořit, investovat, nebo si brát úvěr?

2. Srovnejte banky a jejich produkty.

Na internetu najdete srovnávače bankovních účtů, spořicích produktů a dalších služeb. Zaměřte se na poplatky, úrokové sazby, dostupnost služeb a hodnocení klientů. Nebojte se číst recenze a diskuzní fóra.

3. Nebojte se zeptat.

Zeptejte se přátel, rodiny a kolegů na jejich zkušenosti s bankami. Bankéři vám rádi zodpoví vaše dotazy a představí vám produkty banky. Nebojte se jich zeptat na vše, co vás zajímá.

4. Zkuste si banku "na zkoušku".

Některé banky nabízí možnost vyzkoušet si jejich služby bez závazků. Využijte této možnosti a otestujte si, zda vám banka vyhovuje.

5. Nebojte se změnit banku.

Výběr banky není doživotní závazek. Pokud nejste s bankou spokojeni, klidně ji změňte. Většina bank dnes nabízí bezplatný a bezproblémový přechod k jinému poskytovateli.

Tipy na závěr

  • Nepodléhejte reklamám. Ne vždy je nejlevnější nebo nejvíce propagovaná banka tou nejlepší volbou pro vás.
  • Nebojte se vyjednávat. Banky jsou ochotné klientům, kteří o to požádají, nabídnout lepší podmínky.
  • Dbejte na bezpečnost. Vyberte si banku, která dbá na bezpečnost vašich financí a osobních údajů.

Výběr banky není snadný, ale s trochou snahy a chytrým přístupem si tu pravou pro vás najdete. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli banku, ujistěte se, že vám vyhovuje a splňuje vaše požadavky.

No jasně, pojďme se teď trochu víc ponořit do toho, co odlišuje jednotlivé typy bank v Česku. Když budete mít představu o tom, jaká je která "parta", výběr bude o něco jednodušší.

Klasické banky s pobočkami: Tyhle banky tu s námi jsou už pěknou řádku let. Mají hustou síť poboček, takže se za nimi můžete kdykoli stavit a vyřešit vše osobně. To se hodí třeba pro starší generaci, která není moc zžitá s online světem. Pozor ale na poplatky, tyhle banky si za své služby často nechají trošku víc zaplatit.

Moderní online banky: Tyhle banky jsou jako digitální nomádi finančního světa. Fungují hlavně přes internet a mobilní aplikaci. Nabízí super uživatelsky příjemné prostředí a často i nižší poplatky. Ale pozor, fyzická pobočka tu většinou chybí, takže všechno musíte řešit online.

Spořitelní družstva: Tohle jsou menší hráči na trhu, kteří se často zaměřují na určitou oblast. Třeba na spoření, poskytování úvěrů nebo vedení účtů pro firmy. Můžou nabídnout zajímavé úroky nebo výhodné podmínky pro konkrétní skupiny klientů. Ale zase – výběr poboček bude asi menší než u velkých bank.

Zahraniční banky: I v Česku najdete pobočky zahraničních bank. Ty můžou být zajímavé třeba pro lidi, kteří hodně cestují nebo pracují v zahraničí. Ale pozor na kurzy a poplatky za převody do zahraničí.

Ať už si vyberete kohokoli, nezapomeňte si projít i jejich "speciálky". Tím myslím třeba studentské účty, konta pro podnikatele nebo třeba speciální spořící programy. Můžete tam totiž narazit na zajímavé výhody a ušetřit pár korun.

Nakonec je důležitý i "feeling". Jak na vás banka působí? Líbí se vám jejich internetové bankovnictví? Je aplikace přehledná a intuitivní? Nebojte se projet si jejich web a vyzkoušet si třeba demo verzi jejich online bankovnictví.

Výběr banky není věda, ale trocha průzkumu se rozhodně vyplatí. A nebojte se zeptat, na to jsme tady!

Teď už víte, jaké typy bank v Česku hrají a na co si dát pozor. Pojďme se ještě podívat na pár věcí, které byste měli srovnat, ať už vybíráte jakýkoli typ banky.

Poplatky: To je asi nejdůležitější faktor pro většinu lidí. Srovnejte si poplatky za vedení účtu, výběry z bankomatů (vlastní i cizí), platby kartou, internetové a mobilní bankovnictví a případně i za další služby, které budete využívat. Některé banky nabízejí různé balíčky služeb, které mohou být výhodné, pokud toho využíváte hodně.

Úrokové sazby: Pokud plánujete spořit, podívejte se na úrokové sazby, které banky nabízejí. Samozřejmě platí, že čím vyšší úrok, tím lépe pro vás. Ale pozor, ne vždycky je nejvyšší úrok ta nejlepší volba. Koukněte se i na podmínky spoření – jestli jsou vázané termínem, jestli je úrok fixní nebo pohyblivý a jestli se na něj vztahují nějaké poplatky.

Bonusy a akce: Banky často lákají nové klienty na různé bonusy a akce. Může to být třeba odměna za založení účtu, cashback za platby kartou nebo zvýhodněný úrok na spořicím účtu. Nezapomeňte si ale přečíst podmínky těchto akcí, ať nejste nepříjemně překvapení.

Bezpečnost: V dnešní době je online bezpečnost klíčová. Zjistěte si, jaké bezpečnostní prvky banka nabízí. Zajímejte se o dvoufázové ověřování, šifrování komunikace a zabezpečení mobilní aplikace.

Reference a recenze: Nebojte se podívat se na reference a recenze klientů dané banky. Můžete najít spoustu informací na internetu nebo se zeptat známých, kteří u vybrané banky účet mají.

Zákaznická podpora: Dobrá zákaznická podpora je k nezaplacení. Zjistěte si, jakým způsobem můžete banku kontaktovat, jestli má nonstop infolinku a jestli nabízí i chat nebo e-mailovou podporu.

Výběr banky není žádný med, ale věřím, že s těmito informacemi budete mít o něco jasnější představu. A pamatujte, není ostuda si banku i "osahat". Využijte možnosti vyzkoušet si online bankovnictví nebo si zajděte na pobočku a popovídejte si s bankéřem.

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Rady

Autor: Karel Čapek