Banky v ČR - České banky, kódy bank a srovnání

Česká republika je v současné době domovem pro více než čtyřicet fungujících bank, z nichž některé jsou ryze české a mají svou hlavní centrálu na našem území, zatímco ostatní u nás fungují pouze na bázi zahraničního zastoupení a provozují zde jen pobočky, nabízející služby těchto bank českým zákazníkům. Server banky.cr (Banky.ČR) je zde proto, aby pomohl komukoliv kdykoliv nalézt všechny potřebné informace o bankách, které jakkoliv působí na našem území. Nabízíme nejen přehledný seznam bank ČR, obsahující banky v ČR, ale zajímají nás také nejlepší banky v ČR, nové banky v ČR a na základě mnoha různých kritérií bychom rádi jednotlivé banky hodnotili v rámci srovnání bank v ČR. Cílem je vytvořit hodnotný přehled bank v ČR, který bude fungovat jako jakýsi žebříček bank v ČR. Rovněž bychom se rádi zaměřili na témata, o která se lidé v rámci fungování tuzemských bank a nabízených bankovních služeb u nás zajímají nejčastěji. Patří sem například pojištění vkladů v bankách ČR, nebo také banky v ČR bez poplatků.

Přehled bank v ČR
Jak už bylo řečeno výše, počet bank v ČR se aktuálně pohybuje okolo čtyř desítek bankovních institucí. Předně zde máme téměř dvacet tzv. „českých bank“. Tedy bank, jejichž hlavní centrála se nachází na území České republiky. Tyto jsou doplněny o bezmála třicítku bank, které u nás mají pouze zahraniční zastoupení a většinou ani nijak aktivně nenabízejí své služby.

Když se podíváme na největší banky v ČR a zároveň na hodnocení bank na českém trhu, objeví se známá jména. Ústřední bankou republiky je Česká národní banka (ČNB), které patří rovněž titul největší banka v ČR a centrální banka ČR. ČNB je hlavním kontrolorem finančního trhu, české koruny i platebních styků. Jednou z největších a zároveň nejstarší bankovní institucí u nás je Česká spořitelna, která své fungování zahájila již v roce 1825, tehdy pod názvem Spořitelna česká. Trojici největších českých bank doplňuje Komerční Banka (KB). Patří mezi největší banky v ČR a hraje prim taktéž v celé střední i východní Evropě. Od roku 2001 nicméně patří KB pod francouzskou banku Société Générale.

Jak fungují zahraniční banky v ČR

Počet zahraničních bank provozujících u nás kancelář v rámci zahraničního zastoupení je zpravidla velmi variabilní stejně jako celý bankovní trh. Banky ve světě rychle vznikají, zanikají, nebo různorodě mění své strategie, takže se zahraniční banky v ČR mění klidně i několikrát do roka. Zajímavostí je, že úplně všechny zahraniční banky bez jediné výjimky sídlí v hlavním bankovním centru ČR, Praze. Možná se ptáte, proč pouze jedna pobočka. Z hlediska fungování banky a její administrace se nevyplatí, aby například anglické banky v ČR, švýcarské banky v ČR, ruské banky v ČR, nebo třeba japonská banka v ČR (ano, i taková zde funguje) řídili síť svých poboček na našem území ze stovky a tisíce kilometrů vzdálené centrály. Když chce banka na území ČR skutečně expandovat, zřizuje si bankovní licenci zpravidla pro novou společnost založenou u nás. Jako příklad lze uvést společnost AXA ČR s.r.o., dceřinou společnost zahraniční AXA Bank Europe, či UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s., českou společnost zřízenou italskou nadnárodní společností UniCredit Group.

Přehledný seznam bank v ČR

I když na našem území působí několik desítek bankovních institucí, ne všechny jsou na první pohled viditelné a ještě méně z těch neviditelných vůbec touží po nabízení služeb zájemcům z řad českých zákazníků. Pojďme se tedy podívat na praktický seznam bank v ČR, kde bude asi patnáct nejvýznamnějších českých bankovních společností. Mimo výše zmíněnou trojici zde již od roku 1964 funguje Československá obchodní banka (ČSOB), která se kromě fyzických osob zaměřuje i na malé a střední podniky či nebankovní finanční instituce. Desítky poboček na našem území provozuje od roku 1993 rovněž významná Raiffeisen bank. Zakladatel F. W. Raiffeisen založil tuto instituci již v roce 1862 v Německu a dnes celá síť Raiffeisen obsluhuje necelých 15 milionů zákazníků ve střední a východní Evropě. V roce 1991 byla na našem území založena první banka zaměřující se na úvěry – Hypoteční banka. Svou přední pozici v hypotečním byznysu si udržuje dodnes. Od roku 2013 je zajímavou novinkou na trhu ruská banka v ČR – Sberbank.

Mince
Kovové mince jsou základem finančních prostředků od samého počátku bankovnictví.

Další banky ČR

Velmi úspěšný rok 2013 má za sebou GE Money Bank, které se podařilo získat ocenění Zlatá koruna za Novinku roku – bezkontaktní platební nálepku. GE se ve svém byznysu zaměřuje především na spotřebitelské úvěry, leasingy a kreditní karty. Od roku 1991 u nás působí česká pobočka gigantické globální finanční skupiny Citi – Citibank, která vznikla v USA již v roce 1812. Za dobu své působnosti si u nás vytvořila stabilní klientelu. UniCredit bank patří mezi významné banky střední a východní Evropy. Od roku 2005 zkouší štěstí i na českém trhu, kde sice udělala dojem svou velikostí, avšak mnoho lidí váhá díky poměrně vysokým poplatkům.

Málokdo ví, že původ Axa bank u nás sahá až do roku 1998, kdy sice figurovala pod jiným jménem, ale šlo o stejnou společnost. Skupina Axa rozjela svůj byznys naplno v roce 2000, kdy startovala v Belgii a v prvním desetiletí 21. století patřila k nejdynamičtějším evropským bankám. Dnes již má poměrně stabilní pozici na českém trhu. To by byl stručný seznam bank v ČR. Nahlédneme ještě na názvy bank v ČR, které jsou nové, a poté přejdeme na banky v ČR srovnání.

Nové banky v ČR

Mezi nováčky stále častěji vznikají banky v ČR bez poplatků. I když jejich názvy mnohdy nejsou tak známé a léty prověřené, je to právě tento odlišný přístup, který jim zajišťuje početnou klientelu. Proto bychom se jim zde na stránkách banky.cr chtěli věnovat a dát jim stejný prostor, jako všem ostatním. Asi nejznámější novou bankou u nás je Fio banka. Od svého založení v roce 2010 se velmi dobře uchytila a dnes se stará již o stovky tisíc českých klientů. O rok později v ČR odstartovala Raiffeisen bank svou dceřinou Zuno Bank, jejíž filozofie je být jednodušší a lidštější bankou, než ostatní.

Ve stejném roce vznikla také Equa bank, další z bankovních nováčků vsázející na jednoduché, srozumitelné a transparentní služby s absencí celé řady poplatků. Z roku 2014 se může pochlubit hned 5 medailemi z finanční soutěže nových produktů Zlatá koruna. Do třetice vstoupila v roce 2011 na trh investiční skupina PPF, aby představila svou Air Bank, další plnohodnotnou banku 21. století, zaměřenou na co nejmenší počet poplatků a kvalitní internetové bankovnictví. Hned čtyři společnosti (stavební spořitelnu, životní pojišťovnu, hypoteční banku a pojišťovnu) u nás vlastní německá skupina Wüstenrot.

Druhy a žebříčky bank v ČR

Základní seznam pro banky ČR tedy máme. Nyní se pojďme podívat, jaké je srovnání bank v ČR, které jsou nejlepší banky v ČR, co jsou to obchodní banky v ČR, co označují kódy bank v ČR, a která je nejlepší banka v ČR. I přesto, že nově vznikající banky rychle rostou, získávají klienty a jsou s přehledem nejdynamičtější banky v ČR, stále před sebou mají dlouhou cestu, než se budou moci řadit mezi nejlepší názvy bank v ČR. Češi z tohoto pohledu dávají přednost bankám se jménem budícím jistotu (Česká spořitelna, Československá obchodní banka apod.). Naopak novější, nic neříkající názvy, které v posledních letech obohatily seznam bank ČR, jsou často zpočátku vnímány skepticky, někdy až jako podvodné banky v ČR, banky a jejich kódy jsou pak jejich unikátním čtyřmístným číselným označením využívaným pro platební styk pomocí systému SWIFT (odtud SWIFT kód). Každou českou komerční banku lze pojmenovat rovněž jako obchodní banku, neboť zákazníky uložený kapitál zpravidla používá pro obchodování na finančních trzích.

ČNB
Deset akcií Národní banky Československé (Z roku 1926). Zdroj: cnb.cz

Které druhy bank v ČR máme?

Jak jednotlivé (zejména komerční) banky ČR postupně rostou, mažou mezi sebou dříve razantní rozdíly v zaměření, neboť všechny rostoucí bankovní společnosti pracují na rozšíření svých služeb a produktů (zakládají dceřiné hypotéční banky, pojišťovny atd.). Přesto najdeme na českém trhu banky, které se od zbytku liší. Už z principu jde o opak komerčních bank, tedy banky nějakým způsobem patřící pod stát. Přirozeně sem patří Česká národní banka se svým výsadním a vedoucím postavením na českém bankovním trhu.

Zajímavým příkladem je však také Česká exportní banka. Tu kontrolují čtyři různá ministerstva a jejím hlavním posláním je poskytovat půjčky českým exportním projektům, které svým provedením, zbožím, nebo cílovou destinací představují zvýšené investiční riziko. Místo snahy vytvářet profit se tak Česká exportní banka snaží spíš pracovat s vytvářením kontrolované ztráty.

Méně známé banky v ČR

Aby byl náš přehled bank v ČR kompletní, nahlédneme ještě na menší zahraniční banky, které tvoří mezi druhy bank v ČR samostatnou položku. Své sídlo u nás v Praze má například jedna z největších bank na světě se sídlem v Londýně, HSBC Bank, která sice aktivně své služby nepropaguje, avšak nabízí své kvalitní firemní bankovnictví. V Británii ještě zůstaneme, neboť své zahraniční zastoupení si zde zřídila také The Royal Bank of Scotland. Ta zde určitě nehledá žádné klienty z řad občanů, neboť se v globálním měřítku specializuje na korporace a finanční či státní instituce. Pražské sídlo má také velmi známá Saxo bank, která ve velkém poskytuje menším investorům své produkty pro obchodování na světových burzovních trzích. Jak už bylo zmíněno výše, figuruje u nás také japonská banka, a to Bank of Tokyo-Mitsubishi.

Tento žebříček bank v ČR samozřejmě nebude hlavním informačním zdrojem serveru Banky.ČR. Rádi bychom všechny banky ČR podrobně popsali a postupně objektivně podrobili všechny banky v ČR srovnání.

Publikováno: 16. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: banky | banky v čr | kódy bank | kódy bank v čr | nejlepší banky v čr