Arakain členové: Kdo tvoří legendu české metalové scény?

Arakain Členové

Počátky a zakládající sestava

Kapela Arakain vznikla v roce 1982 v Praze. U jejího zrodu stáli spolužáci z pražské Střední průmyslové školy elektrotechnické v Ječné ulici – zpěvák a baskytarista Jan Toužimský a kytarista Jiří Urban. Krátce po založení se k nim přidal bubeník Miroslav Nedvěd. Tato trojice je považována za základní sestavu Arakainu. V prvních letech existence kapely se v Arakainu vystřídalo několik dalších hudebníků, ale Toužimský, Urban a Nedvěd tvořili stabilní jádro. První dekáda existence kapely byla ve znamení hledání vlastního hudebního stylu a budování si fanouškovské základny.

Období s Alešem Brichtou

Po odchodu Petra Koláře v roce 1993 se Arakain ocitl na důležité křižovatce. Hledání nového zpěváka se stalo prioritou a volba nakonec padla na energického a charismatického Aleše Brichtu. Jeho příchod znamenal pro kapelu nový impuls a výraznou změnu zvuku. Brichtovo vokální pojetí, ovlivněné heavy metalem a hard rockem, dodalo skladbám Arakainu syrovější a dravější nádech.

Členové skupiny Arakain
Jméno a příjmení Role v kapele Období působení
Jan Toužimský Zpěv 1982-současnost
Jiří Urban Kytara 1982-současnost
Zdeněk Kub Baskytara 2016-současnost
Lukáš Doksanský Bicí 2019-současnost

Období s Alešem Brichtou (1993-2002) se stalo jednou z nejúspěšnějších kapitol v historii Arakainu. Kapela s ním nahrála pět studiových alb – „Archeology“, „Legendy“, „Srdce z ledu“, „Apage Satanas“ a „Farao“ – která se setkala s nadšeným ohlasem fanoušků a dosáhla vysokých prodejních čísel. Hity jako „Kolonie termitů“, „Cesta do nebe“, „Loutky“, „Ztráty a nálezy“ nebo „Adrian“ se staly pevnou součástí koncertního repertoáru a dodnes patří k těm nejžádanějším. Arakain s Brichtou absolvoval stovky koncertů po celé České republice a na Slovensku, vystupoval na velkých festivalech a sbíral ocenění v anketách popularity.

Příchod Petra Koláře

Po odchodu Aleše Brichty z Arakainu v roce 1992 se kapela ocitla na důležité křižovatce. Hledání nového zpěváka bylo klíčové pro jejich další směřování. Volba nakonec padla na mladého a talentovaného Petra Koláře, který do té doby působil v metalové kapele Gladiátor. Jeho příchod do Arakainu v roce 1993 znamenal pro kapelu nový začátek a zásadní zlom v jejich tvorbě. Kolářův silný a charismatický projev dodal Arakainu novou energii a pomohl jim oslovit širší publikum. S Kolářem v čele kapela nahrála řadu úspěšných alb, jako například „Archeology“, „Legendy“ a „Srdce z ledu“, která patří k tomu nejlepšímu, co Arakain ve své historii nahrál. Kolářovo působení v Arakainu trvalo dlouhých 18 let a během této doby se stal neodmyslitelnou součástí kapely a ikonou české metalové scény. Jeho odchod v roce 2010 byl pro fanoušky velkým překvapením a znamenal konec jedné významné éry Arakainu.

Arakain je jako rodina. Prožili jsme spolu dobré i zlé časy, ale vždycky jsme drželi při sobě. To je to, co nás dělá silnými.

Jan Sedlák

Odchod Petra Koláře a nové tváře

Odchod Petra Koláře z Arakainu v roce 2005 znamenal pro kapelu citelnou ztrátu. Kolář byl nejen charismatickým frontmanem, ale i autorem textů, které se nesmazatelně zapsaly do historie české metalové scény. Jeho odchod byl pro fanoušky šokem a vyvolal vlnu emocí. Arakain se však nevzdal a pustil se do hledání nového zpěváka.

Volba padla na Honzu Toužimského, který v kapele působil již dříve jako kytarista. Toužimský se ujal role frontmana s vervou a Arakain s ním nahrál několik úspěšných alb, například "Warning!" nebo "Restart". Jeho příchod do kapely znamenal i změnu hudebního stylu, který se posunul více k modernějšímu metalu.

V roce 2014 se Arakain opět ocitl na křižovatce, když kapelu opustil bubeník Lukáš "Dodo" Doksanský. Jeho místo zaujal Štěpán Smetáček, který do kapely přinesl novou energii a dravost. Arakain tak i po letech na scéně dokazuje, že má stále co nabídnout a že se nebojí čelit novým výzvám.

Současní členové Arakainu

Kapelu Arakain v současnosti tvoří ostřílení muzikanti s dlouholetou praxí na české metalové scéně. Frontmanem a jedním ze zakládajících členů je Jan Toužimský, jehož charakteristický vokál je pro zvuk Arakainu nezaměnitelný. Na kytaru hraje Jiří Urban, který do kapely nastoupil v roce 2005. Rytmickou sekci tvoří baskytarista Zdeněk Kub a bubeník Lukáš Doksanský. Společně tato čtveřice muzikantů pokračuje v odkazu Arakainu a na koncertech servíruje fanouškům metalovou smršť plnou energie.

Hostující hudebníci

Arakain si během své existence prošel řadou personálních změn, ale vždy si dokázal udržet svůj charakteristický zvuk a energii. Kromě stabilního jádra kapely se na nahrávkách a koncertech Arakainu objevila i řada hostujících hudebníků, kteří obohatili tvorbu kapely o své umění. Mezi nejvýraznější hosty bezesporu patří Jiří Urban, který s Arakainem spolupracoval na albech „Thrash The Trash“ a „Fatal Error“. Jeho kytarové party dodaly těmto deskám nezaměnitelný drajv a tvrdost. Dalším významným hostem byl klávesista Daniel „Stach“ Stadtherr, který se podílel na albu „Archeology“. Jeho klávesy dodaly hudbě Arakainu nový rozměr a hloubku. Nemůžeme zapomenout ani na Petra Koláře, který s Arakainem nazpíval duet „Zase spíš“ na albu „Apage Satanas“. Jeho charismatický hlas dodal této skladbě nezapomenutelnou atmosféru.

Významní bývalí členové

Během své existence prošla kapela Arakain mnoha personálními změnami. Mezi nejvýznamnější bývalé členy bezesporu patří Aleš Brichta, který v kapele působil jako zpěvák v letech 1982 až 1992. Jeho charismatický projev a silný hlas se staly neodmyslitelnou součástí zvuku Arakainu v 80. letech. Další ikonou kapely byl kytarista Miloš "Dodo" Doležal, který s Arakainem nahrál zásadní alba jako "Thrash The Trash" nebo "Schizofrenie". Jeho technická zručnost a cit pro melodii z něj učinily jednoho z nejuznávanějších českých heavymetalových kytaristů. Nesmíme zapomenout ani na bubeníka Luďka Struhaře, který se k Arakainu přidal v roce 1986 a podílel se na nahrávání alb "Apage Satanas" a "In the Shadow of God". Jeho precizní a dynamická hra byla důležitým prvkem zvuku kapely v období přelomu 80. a 90. let. Tito a další bývalí členové zanechali v historii Arakainu nesmazatelnou stopu a pomohli k formování zvuku a image kapely, která patří k legendám české metalové scény.

Vliv změn na tvorbu

V průběhu let prošla sestava Arakainu řadou změn, které se pochopitelně odrazily i na jejich hudebním směřování. Odchod či příchod nového člena, ať už se jednalo o instrumentalistu nebo zpěváka, vždy znamenal pro kapelu nový impuls a ovlivnil její zvuk. Například nástup Honzy Toužimského do kapely v roce 1996 přinesl výraznější kytarové riffy a posun k modernějšímu metalovému zvuku. Podobně odchod Aleše Brichty v roce 2002 a příchod Petra Koláře znamenal pro Arakain další zlomový bod. Kolářův vokální projev, odlišný od Brichtova charakteristického chrapláku, otevřel kapele nové možnosti a přispěl k melodičtějšímu a přístupnějšímu zvuku. Změny v sestavě tak pro Arakain nepředstavovaly jen nutné zlo, ale spíše vítanou příležitost k evoluci a hledání nových cest.

Arakain dnes

Arakain prošel za dobu své existence mnoha personálními změnami. V současné sestavě, která se ustálila v posledních letech, najdeme hned několik ostřílených muzikantů. Zpěvákem je od roku 2005 Jan Toužimský, který do kapely přinesl nový, charismatický projev. Na kytaru hraje zakládající člen Jiří Urban, který je duší Arakainu a autorem většiny hitů. Rytmickou sekci tvoří baskytarista Zdeněk Kub a bubeník Lukáš Doksanský. Tito muzikanti tvoří sehraný tým, který na koncertech předvádí energickou show. Arakain dnes sází na osvědčené hity, ale nebojí se ani novinek. Kapela pravidelně koncertuje a vydává nová alba, čímž dokazuje, že stále patří mezi stálice české metalové scény.

Budoucnost kapely

Arakain, legenda české metalové scény, se i po více než čtyřech dekádách na scéně dívá do budoucnosti s optimismem. I přes odchody a příchody několika členů v průběhu let si kapela zachovala své charakteristické rysy - silný vokál, energické riffy a chytlavé melodie. Aktuální sestava, v čele s Janem Toužimským (zpěv), Jiřím Urbanem (kytara) a Lukášem Doksanským (baskytara), pilně pracuje na novém materiálu, který slibuje návrat ke kořenům. Fanoušci se tak mohou těšit na syrový a nekompromisní zvuk, který Arakain proslavil v 80. letech. Kapela nezahálí ani na koncertních pódiích. Pravidelně vystupuje po celé České republice a nevyhýbá se ani zahraničním festivalům. Energie a nadšení, které Arakain na pódiu předává, je důkazem, že tato kapela má stále co říct a že její budoucnost je i po tolika letech stále světlá.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: společnost